ISO 20252: 2006 Rynek, opinie i badania społeczne - Słownictwo i usługi
Jest przewodnikiem określającym najlepszym praktyki w zakresie przeprowadzenia badań, ich oceny lub zakupu, może być przydatny dla potencjalnych klientów , konsumentów i konkurentów.
ISO 20252:2006 Rynek , opinie, badania społeczne, słownictwa i usługi jest nowym standardem międzynarodowym, które ujednolica i zastępuje istniejące krajowe normy i ustala wspólny poziom jakości badań rynku na świecie.
Stworzony przez branżę badań rynku, profesjonalistów i stowarzyszenia branżowe, w tym European Society for Opinion i Market Research (ESOMAR) i Market Research Quality Standards Association (MRQSA), standard określa międzynarodowe normy postępowania dla badających rynek.
Prowadzenie i monitorowanie badań w różnych krajach przy różnicach kulturowych, społecznych i behawioralnych staje się bardzo trudne. Wdrażanie i certyfikacja systemu zarządzania jakością z normą ISO 20252 umożliwia określenie tych różnic i przeprowadzanie ponad narodowych, transgranicznych badań z zapewnieniem, że procedury badań będą spójne.
Dla kogo jest to ważne?
Norma powinna być wdrażana w każdej krajowej lub międzynarodowej organizacji zajmującej się prowadzeniem badań rynku . Branże które powinny być zainteresowane wdrożeniem i certyfikacją na zgodność z normą to agencje marketingowe, reklamowe, badań opini społecznych, media, służba zdrowia, przemysł, finanse.
Korzyści!
ISO 20252 precyzuje terminy i definicję związaną z badaniami rynku, dzięki czemu łatwiej określić specyfikację badań i odpowiedzialność stron.
Wdrożenie ISO 20252 jest demonstrowaniem najlepszych praktyk w branży. Jest to jasny sygnał dla klientów, że firma jest godna zaufana i w działaniu kieruje się międzynarodowymi standardami. Aby wiedzeić jak wybrać ankieterów zobacz ISO 26362:2009
ISO 20252 pomoże organizacji:
- przezwyciężenia barier w handlu poprzez wykazanie, że lokalne wymogi zostały spełnione
- maksymalizacji przychodów poprzez uzyskanie dostępu do rynku na całym świecie
- poprawy wydajności i zarządzania ryzykiem poprzez usprawnienie procesów biznesowych i wyeliminowanie strat
- zwiększyć zaufanie klientów poprzez wykazanie jakość i niezawodność usług
- prowadzić działalność zgodne z przepisami i kodeksem zawodowym (np. * kodeksu postępowania), w sposób opłacalny
- zapewnienie że badania prowadzone są zgodne z Ustawą o ochronie danych osobowych.
Systemy pokrewne
ISO 9001 Zarządzanie Jakością
System dzięki któremu będziesz w stanie ustandaryzować przepływ informacji w firmie a tym samym ograniczyć konflikty i nieporozumienia wpływające destruktywnie na realizację celów organizacji.
ISO 14001 Zarządzanie Środowiskowe
Zarządzanie środowiskowe staje się coraz bardziej istotne w zarządzaniu biznesem. Restrykcyjne przepisy prawne i możliwość wpływu osób trzecich na działalności firmy (interesariuszy) powoduje, że coraz więcej firm ogranicza ryzyko niepotrzebnych konfliktów ( w obszarze ochrony środowiska ) poprzez wdrożenie systemu ISO 14001.